BİR ŞANS DAHA

Last modified date

Her insan hata yapar ve her insanın hayatı yanlışlarla doludur. Hatalar ve yanlışlar, pişmanlıkları ve keşkeleri peşinde getirir. Çoğu kez zamanı geri almak, kaçan fırsatı yakalamak imkânsızdır. İmkânsızlıklarla karşı karşıya kalmak, yıkılan bir binanın altında kalmak, dev dalgaların dibe batırmasıyla boğulmak gibidir. Sonrası da umutsuzluk, üzüntü, ne yapacağını bilememek. Attığı her adımda önceyi hatırlayıp korkuyla yürümek. Her bastığı yerde toprağın ayağının altından çekileceğini düşünmek. Parmak uçlarını şimdi kayıp düşeceğim diye temkinle yere basmak. Güvenli olmadığını düşündüğü hayat yolunda, elini uzattığında tutunacak bir dayanak olmasını istemek. Aciz olduğunun farkında olmak. Unutmak, önemsememek, bir anlık dalgınlıkla başına büyük işler açmak. Pişman olmak,  pişman olduğunu unutmak sonra aynı hatayı tekrar yapmak. Nasıl olsa aynı hatayı daha öncede yapmıştım. Sicilim zaten temiz değil ne fark edecek ki diye düşünmek. İşte bunlar insan olmak demek.
Peki, önceki hataların hiç olmamış gibi silineceğini, yeni doğan çocuğuyla aynı sabıka kaydına sahip olacağını bilmek. Bembeyaz boş sayfalarla dolu sicil dosyasına sahip olma şansının olması. Böyle bir durumda aynı hatayı tekrarlama ihtimali ne kadar düşer acaba? Vicdanlarının sesleri kulaklarında yankılananlar böylesine bir fırsata hayır diyebilir mi? Aklı başında olan kaç kişi böylesine bir teklifi kabul etmez? Gelecek adına kaygı taşıyan hangi insan böylesine bir şansı görmemezlikten gelir? Annesinden babasından arkadaşından öğretmeninden patronundan eşinden, daha kimlerden dünya hayatını etkileyen yanlışları için bir şans daha isteyenler; ebedi hayatını etkileyecek hataların telafisi için tek söz sahibi yüce yaratıcıdan bir şans daha istemezler mi?
Evet, böyle bir şans var üstelik herkese açık. Ücret yatırma, kaydolma, kontenjan sayısına bağlı kalma zorunluluğu yok. Yararlanabilmek için Müslüman olmak ve ramazana kavuşmuş olmak yeterli. Bu yazıyı okuyanlar için şöyle hatırlatayım; bu yazıyı okuduğuna göre hayattasın,öyleyse fırsatı yakaladın demektir. Artık bir şansın daha var inşaallah iyi kullanırsın. Hepimizin ramazanı bereketli olsun. Affedilmemize, hatalarımızın silinmesine tertemiz bir sicille yola devam etmemize vesile olsun. Amin.
İbrahim Zeren
01 Eylül 2008

İbrahim Zeren