MAHALLE MESCİDİ YIKILIRSA NE OLUR?

Last modified date

Hiç düşündünüz mü? Çay ocağında, bahçesinde emekli amcaların ömürlerinin son günlerini geçirdiği mahalle mescitlerinden birini yıksalar ne olurdu? Ortaya çıkacak hadiseleri üç aşağı beş yukarı hepimiz tahmin edebiliriz. Cami cemaati amcaların hareket stratejilerini tasavvur etmek çok güç olmasa gerek. Nasıl yaparlar bunu şerefsizler, dinsizler, ne adamların eline kaldık nidalarıyla imamı elinden tutup çekiştirir hızla muhtara koşarlardı. Yanlarına aldıkları muhtarla müftü, kaymakam, belediye başkanı, vali buldukları bütün kapıları çalarlardı. Siyasi partilerde tanıdığı olanlar ilçe merkezlerine, milletvekili tanıdığı olanlar telefonlara koşarlardı. Belki de aralarından bir kaçını Ankara’ya cumhurbaşkanı ya da başbakanla görüşmeye yollarlardı. Caminin çay ocağında harcadıkları mesaiyi camilerini kurtarmaya harcarlardı.
Diyelim ki cami cemaati amcalar uğraştılar ama olmadı. Çabaları fayda vermedi ve mahalle mescitleri yıkıldı. Bu defa ne yaparlardı? Bunun cevabı çok basit. Bu defa mesailerini yeni mescit yapmaya harcarlardı. Kapı kapı dolaşır uygun arsa bulur, sonrada elde makbuz yeni mescidin inşası için yardım toplarlardı. Gece gündüz uğraşır ne yapar eder o mescidi tamamına erdirirlerdi. Üstelik kesinlikle bir öncekinden daha büyük ve daha güzel olurdu. Mescitlerini yıkanlara inat yenisini daha tezyin ederlerdi. Yüzlerinde verdikleri mücadelenin yorgunluğu ve gururuyla kaldıkları yerden devam ederlerdi. Yeni mescitlerine kavuşmanın huzuruyla namazlarını huşu içinde eda ederlerdi.
Şimdi gelelim bunları neden yazdığıma. Yukarıda bahsettiklerimde bir acayiplik arıyorsanız boş yere yorulmayın. Çünkü yazdıklarımda hiçbir gariplik yok aslında. Olası böyle bir durumda amcaların yapacakları takdir edilecek bir harekettir. Bir mümine yakışanda elbette budur.  Gariplik nerede biliyor musunuz? Garip olan, anlaşılamaz olan, idrâke sığmayan Mescidi Aksa’nın hali. Mahalle mescitlerine yapılacak bir saldırı için verecekleri tepkileri tahmin edebildiğimiz amcalar Mescidi Aksa için hiç tepki vermemekteler. Üstelik mahalle mescidine saldırı bir varsayımken Mescidi Aksa’ya saldırı gerçek. Hayal ürünü gözümüzün önünde canlanan mahalle mescidini koruma çabaları, Mescidi Aksa için aynı şekilde canlanmıyor. Yazacak o kadar çok şey var ki. Ne kadar az yazarsam o kadar çok anlatırım gibi geliyor bana. Aslında yazı uzarsa kelimelerin kontrolden çıkacağından korkuyorum. Sadece şunu hatırlatıyorum cami cemaati amcalara. Yeryüzü ümmet-i Muhammed’e mescit kılındı. Sizin mahalledeki mescit de bizim mahalledeki mescit de hepimizin. Üstelik mescitler arasında Resulullah -sallâllâhû aleyhi ve sellem- bir sıralama yapmıştı ve Mescidi Aksa bu sıralamada ilk üçe girmişti. Elbette sizin mahallenin mescit’ide sıralamada var. Ama önce ilk üç.
İbrahim Zeren
20 Temmuz 2010                                                                                                                İbrahim Zeren

İbrahim Zeren